تبلیغات
اقلید در اندیشه ونگاه - اقلید در یک نظر
بیایید شهرستان مان را خوب معرفی کنیم

اقلید در یک نظر

تاریخ:یکشنبه 10 آبان 1394-23:28

پیشینه تاریخی:

از آنجا که اقلید ششمین شهر مرتفع ایران و مرتفع‌ترین شهر استان فارس به شمار می‌رود تا جایی که این ارتفاعات به علت مشرف بودن و جایگاه فلاتی شکل آن بر سرزمین فارس در ادوار گذشته بوده، موقعیت و تسلط خاص دفاعی داشته و دارای پایگاه نظامی بوده، به گونه‌ای که فتح آن به منزله تصرف تمام خاک فارس بشمار می‌آمده‌است و بدین ســبب آن را کلــید فارس گفته‌اند.

پیشینه منطقه با توجه به نشانه‌هایی که در دسترس است به پایان دوره نوسنگی یعنی یک هزار سال پیش از میلاد می‌رسد. آثار تاریخی مانند حوضچه دختر گبر، کتیبه تنگ براق، کوشک زر، کتیبه کوه بل، باتلاق گور بهرام و چشمه شیرین، تل باکون (بکان)  قلعه قدیمی قصر کافوری (کافتر)و چند نشانه کوچک و بزرگ دیگر گواه بر قدمت تاریخی این قلمرو است. در گذشته جاده اصلی اصفهان ـ شیراز از اقلید می‌گذشته‌است وبهمین دلیل نقشی مهم‌تر و کلیدی تر از سایر شهرستانها در تحرک فعالیتهای اقتصادی واجتماعی سرزمین پارس داشته‌است. این شهر زمانی گوشه‌ای از شاهنشاهی هخامنشیها به نام آزارگاتا و مرکز تربیت اسب جنگی کوروش به شمار می‌آمده‌است.

. شهراقلید محله‌هایی با ، نام‌های ارجمان، الیاسان، طغر، رودخانه(روخونه)، حاج نبی،عصار، باغستان و اُرگَمان، محله رود محله حسین، قلعه ارگمون، محله بازار محله چراغی محله محمد شاهی محله اسلمونمحله تل غلات محله فسارود، ارگمون، محله باغ نومحله، تل ابچلی، حاج نوروزی محله سید ابوالحسن محله امام زاده محله سید محمد حسین آباد پره باد پرپنجه آقاکِه وشهرک قدس و... دارد.

مکان های دیدنی و تاریخی:

پارك انقلاب و پارك پارسیان و تفرج گاه محمد رسول الله و سرداب و بید سبحان و دامنه های كوه بل ودریاچه کافتر و آبشار تنگ براق وقدمگاه سده و چشمه بالنگان حاجی آباد و گور بهرام آسپاس و باغ گل خارستان وچهل شهیدان دژکردو وجود چشمه‌های متعددی که فضاهای مفرح و زیبایی را فراهم آورده اند به همراه دامنه کوه‌ها و سواحل رودخانه‌ها از مهم ترین جاذبه‌های طبیعی شهرستان اقلید به شمار می آیند. ازاماكن مقدسه و تاریخی منطقه می‌توان امام زاده‌هائی مثل امامزاده عبدالرحمن در اقلید -امامزاده سید محمد(ع) در کافتر -امامزاده اسماعیل (ع)روستای امامزاده اسماعیل و مسجد جامع شهر كه قدمت كتیبه تعمیر آن به شش صد سال قبل می‌رسد را نام برد. هم چنین قلعه های قدیمی مانند کافتر  و شهر آشوب و كاروانسراهای كناس ووکاروانسرا گلی شهرمیان.. از جاذبه‌های مهم گردشگری و تاریخی منطقه به شمار می آیند. وجود آبشار بسیار زیبا وچشم نواز تنگ براق (بهشت گمنام) قدمگاه سده – چشمه بالنگان مناظر سد ملا صدرا  مناظر طبیعی کوه بل بلندترین کوه استان فارس و....

به دلیل بارش برف در زمستان مناظر برفی بسیار زیبایی در فصول بهار و تابستان چشم را می نوازد و در فصل بهار و تابستان چشمه سارهای جوشان و رودهای خروشان تفرج گاههای بی بدیلی را پدید می‌آورد  وآب وهوای لطیف ونسیم سحرانگیز بهاری وتابستان دل هر رهگذر را می رباید.

واحدهای اقامتی در تمام طول سال و مدارس در تعطیلات نوروزی و فصل تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران ارجمند می‌باشند .

مسجد جامع اقلید

یکی از مساجد قدیمی می‌باشد که از گذشته‌های دور مکانی مقدس بوده و کتیبه‌ای چوبی مبنی بر تعمیر مسجد در سال 849هجری قمری و منبر منبت کاری شده‌ای مربوط به دوران صفوی ساخته شده به سال 1008 هجری قمری دارد که ارزشهای هنری فراوانی دارد.

 

 . صنایع و معادن صنایع ومعادن:

 


بزرگ بخش خصوصی اداره می‌شود. واحدهای صنعتی دیگر شامل كارخانه شیرپاستوریزه با ظرفیت اسمی 3000 تن شیر در سال و سایر فراورده‌های لبنی از جمله ماست پاستوریزه، ماست موسیر، پنیر سفید، خامه ، دوغ گازدار است. واحدهای صنعتی دیگر شامل شركت تولید و بسته بندی فرآورده‌های گوشتی شعبه اقلید با ظرفیت 9 هزارتن كشتار دام و 3600 تن بسته بندی انواع گوشت قرمز به صورت سالیانه است و هم‌چنین كارخانه آرد اقلید با ظرفیت 250 تن روزانه تولید آرد . با وجود داشتن استعدادهای بالقوه تولیدات معدنی در این شهرستان به دلیل عدم سرمایه گذاری در این بخش، غیر از تولیدات معدنی در خصوص شن ماسه فعالیت های تولیدی دیگری انجام نمی‌پذیرد،بزرگترین مركز صنعتی شهرستان اقلید كارخانه قند اقلید می‌باشد كه با ظرفیت اسمی روزانه 1500 تن مصرف چغندرقند سالانه در حدود میانگین 27 هزار تن می‌باشد .


کشاورزی:

در اقلید به سبب وجود چشمه سارهای فراوان و هوای مناسب، كشاورزی رونق دارد. از نظر كشاورزی این شهرستان از موقعیت خاص كشاورزی برخوردار بوده و وجود پنج دشت مسطح و حاصل خیز و منابع طبیعی آبی قابل توجه این منطقه را به یكی از مهم ترین قطب های كشاورزی استان فارس تبدیل كرده است، هم اكنون میزان 140 هزار هكتار زمین قابل كشت وجود دارد كه تا 200 هزارهكتار نیز قابل گسترش می‌باشد و عمده تولیدات كشاورزی عبارتند از : گندم، جو، چغندرقند، سیب زمینی، حبوبات (نخود، لوبیا،عدس)، سیب درختی ، علوفه (یونجه ، اسپرس ، شبدر) وگیاهان دارویی مثل آویشن ،گل ارونه (هورمونه ) کاسنی و.... . علاوه بر تولید محصولات زراعی در این شهرستان انواع محصولات باغی توسط كشاورزان تولید می‌شود كه براساس بعضی از  آمارهای  موجود با سطح زیركشت 8581 هكتار می‌باشد كه عمده ترین محصولات باغی عبارتند از سیب درختی ، ،بادام و انگور  كه سطح زیركشت سیب درختی 3094 هكتار ، بادام (آبی 218 هكتار، دیم 2986) انگور (آبی 443 هكتار ، دیم 839 هكتار) و گردو 391 هكتار می‌باشد، باغ داران محصولات دیگر از جمله زردآلو، آلبالو، گیلاس، هلو، شلیل، شفتالو، انواع آلو، انواع گوجه، به، گلابی، خرمالو، انار، توت، انجیر، سنجد و زعفران نیز تولید می‌شود.

دامداری ودامپروری:

شهرستان اقلید یكی از شهرستانهای مستعد دامپروری می‌باشد كه تقریباً حدود 400 هزار واحد دامی ، توسط حدوداً 500 بهره بردار(دامدار و دامپرور) در بافت شهر و روستاهای شهرستان نگهداری می‌شوند و در طول شش ماه از سال بیش از 50 هزار نفر از عشایر بدلیل ییلاقی بودن منطقه به این شهرستان كوچ می نمایند كه این امر موجب رونق دام پروری گردیده و سالیانه میزان قابل دام به صورت زنده مازاد بر نیاز استان شهرستان و به استانهای یزدو اصفهان  هم صادر می‌گردد. اخیراً نیز با احداث و راه اندازی مجتمع گوشت این شهرستان ، انواع دام های مختلف از دام داران منطقه خریداری و پس از كشتار و بسته بندی به سایر نقاط كشور ارسال می‌گردد. دام داری بر عهده تیره‌های گوناگون ایل ها است و دام ها شامل گاو، گوسفند، بز و شتر است. انواع فرآورده‌های دامی و لبنی از محصولات بخش دام داری این شهرستان می‌باشد،که پرورش شتر مرغ هم یکی از جدیدترین فعالیت هاست.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://midirectorioempresarial.es/quienes-somos/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 15:00
スーパーコピーブランドN級品
http://vestareal.com.ua/harkov
جمعه 6 اردیبهشت 1398 14:59
スーパーコピー概要 当社は2002年に設立され、スーパーコピーブランド激安通販,会社の生産基地で国際トップの技術水準
http://www.oumma.be/contact
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 00:54
「最高級」ロレックススーパーコピー、ロレックスコピー時計
https://librodepoesia.com/producto/alpheratz-jorge-castro/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 00:53
激安ブランドコピー財布スーパーコピー激安通販店
http://www.reedstargetshootingclub.co.uk/committee
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 00:53
品物が無事に届きました 迅速な対応に感謝しています 2017-08-24 04:01:13 商品間違いです。 ひどい女性ものがおくられてきました。
https://www.willpowerinstitute.com/faq/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 00:52
最高級スーパーコピーブランド激安通販!偽物ブランドコピー
http://www.nostalgiazapara.pl/imprezy-modelarskie
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 23:21
グッチiPhone7ケース
https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/schulleben/sommerfest
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 23:20
日本人気エルメススーパーコピーバッグ、ブランドバッグコピー販売優良店!
https://www.mbusc.com.au/contacts
شنبه 31 فروردین 1398 08:50
ブランド通販、ヴィトン コピー、スーパーコピー、レプリカ、財布、激安、卸売り、偽物、シャネル財布、バッグ、時計、販売
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر